0 araçlardan alınan vergi oranları

[ad_1]
Aracın türüne ve çeşidine bağlı olarak, aracın alımından doğan vergi oranları arasında büyük farklılıklar vardır. Otomobiller, motosikletler, kamyonetler ve kamyonlar gibi araçlar için ülkemizde uygulanan vergi oranları çok çeşitlidir. Ayrıca, ülkemizdeki vergi oranları aracın markası, modeli, motor hacmi ve çeşidine göre de farklılık gösterebilir.

Otomobil ve motosikletler için vergi oranları, ülkemizdeki motor hacmine ve çeşidine göre değişiklik gösterir. Motor hacmi 1.000 cm³ ve altındaki otomobillerden alınan vergi oranları, motor hacmi 1.000 cm³ ve üzerindeki araçlardan alınan vergi oranlarına göre daha düşüktür. Ayrıca, benzinli ve dizel motorlu araçlar için de farklı vergi oranları uygulanmaktadır.

Kamyon ve kamyonetler için uygulanan vergi oranları da aracın çeşidine, motor hacmine ve markasına göre değişiklik gösterir. Geçici olarak ülkemizde bulunan ve ülkemizden çıkarken vergisini ödemek zorunda olan araçlar için de farklı vergi oranları uygulanır.

Ülkemizdeki aracın alımından doğan vergi oranları, aracın türüne, markasına, motor hacmine ve çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Vergi oranlarının düşük olmasının yanı sıra, büyük markalardan alınan araçlar için aracın arka plakasına göre de farklı vergi oranları uygulanabilmektedir. Bu durum, aracın alımından doğan vergi oranlarının çok çeşitli olmasına neden olmaktadır.
[ad_2]

Yorum yapın